Muži

Kupka – Mucha

Unikátní výstava, která představí více než osmdesát olejomaleb a prací na papíře, se uskuteční v prostorách nově otevřené galerie. Expozice tímto počinem volně navazuje na společnou výstavu Františka Kupky a Alfonse Muchy před osmdesáti šesti lety. V jedné z nejznámějších pařížských galerií. V Tuilerijských zahradách. Díla na tuto jedinečnou výstavu dvou nejvýznačnějších malířů českého původu budou zapůjčena ze soukromých sbírek sběratelů jak ze zahraničí. Německa, Anglie, Francie, Švýcarska a dokonce i z USA. Tak i z tuzemských institucí a fondů. 

Z vernisáže výstavy

František Kupka, český malíř a grafik se narodil 23. září 1971 v Opočně. Po ukončení povinné školní docházky se vyučil se sedlářskému řemeslu. Kterému se ale nevěnoval. Založil si malou dílničku, ve které začal malovat své první obrazy. Díky svému mecenáši odchází v roce 1891 do Vídně. Studovat na Akademii malířství. Díky svému talentu získává v roce 1895 stipendium. Na pařížskou École des Beaux-Arts. V té době si začal vydělávat na živobytí ilustracemi knih. A malováním průmyslových plakátů. V roce 1906 začíná Kupka, pod vlivem nových směrů,  vytvářet svoje první abstraktní obrazy. Které ho v pozdějších letech proslavily po celém světě. Po první světové válce, ve které byl raněn a posléze jmenován kapitánem a poctěn Řádem důstojníka Čestné legie, se vrací do pozice profesora Akademie v Praze. Jako pedagog působil zároveň i v Paříži. V roce 1931 zakládá se svými souputníky hnutí a následnou výstavu Kubismus a abstraktní umění. Kupkovo celoživotní dílo má hluboký celosvětový přínos výtvarnému umění. Zemřel 24. červa 1957 v Paříži.

Před vstupem do nové galerie

Alfons Mucha se narodil 24. července 1860 v Ivančicích. Světoznámý český grafik, malíř, návrhář. Po nepřijetí ke studiu na pražskou Akademii, kde jej odmítli pro údajný nedostatek talentu, odchází do Paříže. Tam pracuje jako ilustrátor a autor reklamních kreseb pro jeden divadelní časopis. Jeho sláva přišla téměř ze dne na den. Když v roce 1894 vytvořil plakát na divadelní představení Gismonda. Využitím nové technologie litografického tisku, dosáhl prvního životního úspěchu. A zakázky se jenom hrnuly. Dodnes je považován za zakladatele plakátové tvorby. Která předběhla svým pojetím dobu.  Už coby oceňovaný umělec tvoří výjimečné dekory nejen na plátnech obrazů.  Rovněž i na kalendářích, nálepek, vinět či šperků. Jeho výtvarný rukopis je jedinečný a neopakovatelný. Přestože mohl tvořit ve světových atelierech, vrací se domů a díky americkému sponzorovi vytvoří svoje životní dílo, Slovanskou epopej. Zároveň výtvarně obohatil svými kresbami známky, bankovky a dokonce i návrhy policejních uniforem v nově vzniklé republice. Zemřel 14. července 1939 v Praze. 

Mohlo by se vám také líbit...