Nezařazené

Je opravdu tak nákladné vlastnit koně?

Máme tu několik faktorů, které mohou ovlivnit výši nákladů, jako už při pořízení, či obstarávání koně.
1.       Samotná koupě koně
Pořizovací cena koní není nijak omezená, ale může se pohybovat klidně od 0 Kč až po 2.000.000 Kč
klisna v lese.jpg
Vyšší částka je ovšem už u koní, kteří mají za sebou určitý výcvik, několik závodů a jsou opravdu úspěšní. Pokud však nechcete s Vaším čtyřnohým miláčkem na olympiádu, můžeme se pohybovat v částkách daleko nižších, a to už od 0 Kč. Spousta lidí koně daruje. Většinou však je to z důvodu zdravotního stavu koně nebo jeho stáří. Proto darování není úplně vhodné, pokud tedy koníka nechcete mít jen jako sekačku trávy. V případě, že chcete koně na denní ježdění, případně i na průměrné závody, počítejte s tím, že za takového koně dáte přibližně od 10.000, Kč až cca 100.000 Kč.
Cena se odvíjí od původu koně, jeho celkových schopnostech, někdy rozhoduje i zbarvení, a také je velmi důležitý věk. Když si to tedy vezmeme, jak to je, koupě se nemusí pohybovat ve vysokých částkách.
Dále tu máme ještě jeden vstupní náklad, a to je výbava pro koně. Uzdečka, sedlo, dečka pod sedlo, ohlávka, vodítko, čištění. I toto nemusíme kupovat to nejdražší a věřím, že se člověk se všemi těmito věcmi vejde do 8.000,-
koně na pastvině.jpg
2.       Obstarávání koně – ustájení, krmení, veterinář, kovář
V tomto bodě máme veliký rozsah, jelikož záleží na tom, jestli máme koně doma nebo ve stáji, čím ho krmíme, a jestli je zdraví.
a)      Pokud máme koně doma
Ustájení je v tomto případě téměř 0 Kč. Platíme pouze za vodu, seno, případně dokrmujeme-li koníka ovsem, či podobným jádrem. Za toto zaplatíme cca 700 Kč / 1 měsíc. Jestliže máme tu možnost a kůň je celý den na pastvě, platíme jen za vodu a to vyjde na 100 Kč / 1 měsíc.
b)      Pokud máme koně v pronajaté stáji
Tady se cena pohybuje podle vybavenosti stáje a domluvě se stájníkem. Na trhu se ovšem můžeme bavit o ceně od 2.000 Kč – 10.000 Kč / 1 Měsíc
 
Dalším nákladem je pak kovář, který bývá zpravidla co 8 týdnů. A cena se pohybuje mezi 150 Kč až 2.000 Kč. Záleží na tom, jestli má koník podkovy a jaké. Veterinář pak záleží na tom, jestli je koník zdraví, či nikoliv. Pokud trpí nemocí, může se jednat i o 10.000 Kč. Pokud je však zdraví, můžeme počítat pouze s odčervením 2x do roka (600 Kč) a s povinným očkováním (1.000 Kč).
 kovboj u koně.jpg
Pokud si to tedy shrneme, kůň může být velice nákladným koníčkem, ale na druhou stranu, pokud máme koně zdravého a nechceme z něj mít šampióna a máme ho u domu, případně u někoho známého, kdo z nás nebude chtít získat všechny naše peníze, vejdeme se i do pár stovek za měsíc.

Mohlo by se vám také líbit...