Životní styl

Sebe-hýčkání, anebo Co dělat, když máte špatný den

Zima, ač umí být velmi překrásná a klidná, jakožto roční období, je bohužel často provázena velkou spoustou událostí, které jsou naplněné stresem a při nichž máme pocit, že snad nezvládneme ani vstát z postele, natož vyjít ven z domu a něco reálně řešit.

zoufalý muž

Jsme unavení, ospalí, podráždění, cítíme vnitřní pnutí, které není příjemné a často ani nemá reálný základ. To je myšleno tak, že častokrát na nás prostě dolehne stres z okolního světa, ať chceme nebo ne. Lidé jsou totiž od přírody velice senzitivní, a ne každý je schopen i ve vypjatých situacích zatnout zuby a hledět si svého. Pak se tedy snadno stane, že jsme najednou zahlceni vším, co se okolo nás děje, jsme unaveni z nedostatku světla a z chladného vzduchu venku, který umí být nelítostný a agresivní.

Ač se to zdá často bezvýchodné, můžeme se s těmito naprosto přirozenými obtížemi vypořádat i jinak než jen zoufalým čekáním na příchod jarního období.

Co můžeme udělat sami pro sebe dnes, neodkládejme na zítřek:

·         Dejte si horkou koupel. Horká voda má blahodárné uvolňující účinky na tělo i mysl. Přihoďte koupelové aroma, aby bylo v souladu s vaší aktuální náladou, ponořte se do vany a na nic nemyslete.

·         Udělejte si plán. Nemusí to být dovolená za rok, na co se můžete už teď těšit. Naplánujte si nějaký pěkný výlet mnohem dříve, i kdyby to mělo být za týden nebo za měsíc.
kapky deště

·         Vyrazte si ven. Jak jinak využít chladné dny než k potkávání se s lidmi, které máte rádi, v nějakém útulném prostředí. Můžete vyrazit někam, kam se vám v létě nechce, třeba do kina, divadla nebo do nové kavárny.

·         Objetí. Nezapomínejme na pravidelnou dávku neverbálních projevů lásky a náklonnosti. Divili byste se, jak velký zdroj energie to může být.

·         Jděte na procházku. Nic nepročistí zmatenou a přetíženou mysl tak, jako čerstvý vzduch.

·         Dovolte si cítit, co cítíte. Toto zní sice zvláštně prostě, avšak často na to zapomínáme. Často si vyčítáme, že si něco vyčítáme, že jsme z něčeho smutní, že máme z něčeho strach nebo že nás něco naštvalo. Nevyčítejme si, co cítíme, ale zkusme si odpustit všechny pocity a přijměme sami sebe se vším všudy.

·         Dopřejme si, na co máme chuť. Přestože nás nejspíš po vydatných oslavách Vánoc a nového roku čeká spíše permanentní kocovina a pocity studu z kil navíc, která jsme nabrali, nepřehánějme to s dietami. Občas je potřeba rozveselit žaludek a obalit nervy nějakou dobrou sladkostí.

·         Zdřímněte si! Tento bod jistě nevyžaduje bližší vysvětlení.


Mohlo by se vám také líbit...