Životní styl

Životodárná voda

Dodržování pitného režimu je avízováno v každém lékařském letáku, v každé odborné knize o zdraví. Bývá doporučováno vypít kolem 3l tekutin denně. Dnes už ale nejsou limity tekutin tak striktní. Odborníci říkají, že je třeba zohledňovat celkový stav člověka. Lidi se sklonem k otokům není možné nalévat tekutinou bez limitu. Je třeba brát i v úvahu, kolik denně sníme šťavnatého ovoce, protože i to obsahuje velké množství tekutin.

Proto spořádáme-li denně kilogram pomerančů, je to, jako bychom vypili zhruba půl litru tekutiny. Stejně tak je to s melounem a jinými vodnatými druhy. Je třeba započítat i polévky.

Dnešní trend pro konzumaci tekutin říká, že se máme řídit fyziologickými potřebami těla. Spotřebu by měl řídit náš výdej. Rovnováha příjmu a výdeje tekutin zaručí, že náš organismus bude mít zpět tolik, kolik mu chybí. Jinak pijeme, když je horko, jinou spotřebu budeme mít v chladném počasí. Vliv má i psychický stav jedince.

Co pít, abychom si zdraví nepoškozovali?
Základem by měly být nekalorické a nealkoholické nápoje s nízkým obsahem minerálních látek. Nejpřirozenější je samozřejmě čistá voda. Má nulovou kalorickou hodnotu, neobsahuje látky tělu nepřirozené, je prostá všech barviv a sladidel. Většina z nás si ale pomyslí, že čistou vodu tedy pít určitě nechce. Dnešní civilizace nás naučila pít slazené a barvené nápoje sycené kysličníkem uhličitým. Sice si na nich pochutnáme, ale pro náš organismus to není nic zdravého. Určitě není dobré, abychom pili takové nápoje denně.

I voda ale může být chutná.
 Stačí se zamyslet, jak čistou vodu připravit tak, aby byla atraktivní a osvěžující. Není to nic těžkého. Můžeme přidat citronovou nebo jinou ovocnou přírodní šťávu. Vyzkoušet můžeme i mátu nebo jiné bylinky. Voda dostane příjemné aroma a v horkých dnech osvěží. Velmi oblíbené jsou také ovocné čaje. Jsou přírodní, jsou prosté barviv a cukru, vhodné i pro děti. V horkých dnech jde o velmi osvěžující nápoje. I obyčejný čaj, který vychladíme, je dobrou volbou. Stačí jen zapojit fantazii.

Závěrem
Tekutiny v našem životě jsou důležitou součástí naší životosprávy. Přemýšlejme proto, co pijeme a kolik. Naše tělo nám za to poděkuje.

3/5 - (4 votes)

Mohlo by se vám také líbit...