Věda

Jaké byliny nám pomůžou na konci roku zklidnit nervy?

Konce roku bývají často velmi hektické. Jako by nestačily Vánoce, na které je potřeba všechno připravit, napéct cukroví, pořídit dárky, uklidit nebo vyzdobit si domácnost, ještě se blíží všechny možné uzávěrky a stačí jenom kousek a můžete mít toho všeho až nad hlavu. Jak je možné potom v takovém případě klidně spát? Někteří lidé tuhle nepříjemnou situací řeší za pomoci léků. Příjemný spánek si však můžete vychutnat za pomoci některých bylin, aniž byste museli polykat jakékoliv pilulky. Pojďme si jich několik představit.
 Klidného spánku můžeme docílit i bez pomoci léků.jpg
Kozlík lékařský
Kozlík lékařský, neboli Valeriana officinalis z čeledi zimolezovitých, je poměrně známá rostlina, často prodávaná v lékárnách ve formě tinktury. V přírodě ji můžeme najít v nížinách na vlhkých loukách, často podél potoků. Může dorůstat výšky až dvou metrů a snadno jej poznáme podle drobných světlých květů rostoucích v úborech.
 
Meduňka lékařská
Meduňka lékařská, latinským jménem Melissa officinalis patřící do čeledi hluchavkovitých se často požívá ve formě čaje. Její odvar zklidňuje a dopomáhá ke klidnějšímu spánku, zároveň však pomáhá při žaludečních problémech a nemocích dýchacích cest.
V naší republice není původní, avšak pěstovat na záhonku ji můžeme velmi snadno. Má ráda úživné půdy a snáší i oslunění. Na zahradách se jí poměrně dobře daří a někteří zahradníci s ní časem můžou začít bojovat jako s nezkrotným plevelem.
 
Levandule lékařská
Kdo by neznal levanduli lékařskou (Lavandula angustifolia)? Když se jméno této rostliny z čeledi hluchavkovitých vysloví, spousta lidí si jistě představí dlouhé fialově kvetoucí lány v Provence. Pěstuje se jako okrasná rostlina i u nás, její využití je však mnohem širší než jako ozdoba zahrad. Sušená se kupříkladu dává do skříní proti šatním molům, přidává se také do provensálského koření, nebo se s ní plní polštářky pro lepší spánek. Je možné ji však také pít ve formě čaje s podobně uklidňujícími účinky.Bylinkový čaj.jpg
 
Dobromysl obecná
Dobromysl obecná, neboli Origanum vulgare, nám všem bude jistě známější pod názvem oregano. Klasické oregano známé z Jižní Evropy si tu sice kvůli našim podmínkám nevypěstujeme (ačkoliv se jedná o stejnou rostlinu, to pravé aroma si u nás tyto rostlinky zkrátka a dobře nedokážou vytvořit), naši českou dobromysl však můžeme najít na suchých slunných loukách. Působí blahodárně nejen na nervy a klidný spánek, ale také na trávicí problémy.
 
Meduňka, levandule i dobromysl patří do čeledi hluchavkovitých (latinsky Lamiaceae), což je hospodářsky velmi významná čeleď. Patří sem spousta dalších známých bylin, jako například bazalka, majoránka, tymián, rozmarýn, máta nebo šalvěj. Jedná se také o velmi rozšířenou čeleď i v naší přírodě. V lesích můžeme najít kupříkladu hluchavku, podle které celá čeleď nese jméno, na trávnících ve městech zase popenec, který někteří lidé přidávají do velikonoční nádivky. Všechny tyto rostliny se vyznačují žláznatými trichomy (anatomicky vypadající jako chlupy např. na listech) se silicemi specifické vůně. Když si promneme list hluchavkovité rostliny mezi prsty, určitě ucítíme nějakou vůni. Zároveň jedním z hlavních poznávacích znaků této čeledě je čtyřhranná lodyha.
 
Heřmánek pravý
Heřmánek pravý (Matricaria recutita) se obvykle používá při trávicích problémech, menstruačních bolestech, nebo při různých zánětech. Když se však uvaří čaj dohromady s meduňkou, má příjemné uspávací účinky.
U nás se jedná o poměrně rozšířenou rostlinu, která se však snadno zaměňuje s podobným heřmánkovcem nevonným (Tripleurospermum inodorum) a rmenem rolním (Anthemis arvensis). Možná jste již někdy slyšeli radu, že pravý heřmánek se pozná podle dutého úboru – je to tak. Zatímco rmen má úbor plochý a heřmánkovec vypouklý, ale plný, rozpůlené vypouklé květenství heřmánku je duté. Zároveň heřmánek jako jediný z těchto tří zmíněných rostlin voní, pokud se tedy někdy budete procházet po kolejích a ucítíte pro tuto rostlinu celkem specifickou vůni, nemusíte nad jejím určením váhat.
 
Všechny tyto byliny se dají sehnat v lékárnách nebo čajových obchodech jako porcované, nebo sypané čaje, spousta z nich se dá najít i na pultu našich supermarketů, jsou tedy vlastně sehnatelné ještě lépe než jakékoliv prášky. I díky tomu jim můžeme před Vánoci dát šanci.

Mohlo by se vám také líbit...