Firmy

Výkon topení mohou ovlivnit i usazeniny nečistot

Jak dlouho máte doma v provozu topný systém? Ptáme se na to proto, že čím déle je topný okruh v provozu, tím větší pravděpodobnost vnitřních usazenin, které snižují jeho topný výkon. V potrubí a topných tělesech neustále cirkuluje chladná a horká voda, reaguje s materiálem, z něhož je topení zhotoveno, a např. pod vlivem koroze se odlupují z ocelových či měděných trubek drobné úlomky, které tekutinu uvnitř okruhu zahušťují.

topná soustava

Spolu se zkorodovanými (zoxidovanými) nečistotami se v trubkách topení usazují i bakterie. Vzájemná kombinace rozmnožených bakterií a organických i anorganických nečistot vytváří po určité době kal a ten se může usadit v některých částech topení, kde postupně tuhne a zužuje průřez potrubí, čímž snižuje výkon celé topné soustavy.

Je to docela přirozený proces, který probíhá v přírodě ve věčném koloběhu hmotného světa a samozřejmě není výjimkou ani vaše topení. Budete-li jej mít v provozu delší dobu, řádově v desítkách let, můžete pak zbytečně přetápět a vynakládat tím pádem více financí na topení, než by bylo skutečně potřebné.

radiátor ústředního topení

Instalatéři jsou o této skutečnosti obeznámeni a provádí mimo jiné i čištění topení Kanalizace instalatéři speciálním průplachovým kompresorem. Tímto způsobem se odplaví veškeré úsady jak z potrubí, tak i z radiátorových těles a z topení v podlaze. Současně se topná soustava zakonzervuje a vydesinfikuje, takže pak vaše topení opět získá původní výkon z doby montáže celé soustavy.

Čisticí kompresor se používá i pro čištění a desinfekci vodovodních rozvodů, lze toho využít prakticky kdekoli, pokud máte zájem a chcete mít jistotu, že vaše pitná voda není při čerpání kontaminována bakteriemi a dalšími mikroorganismy a kalem, který se v trubkách usazuje. Pokud máte kvalitní zdroj pitné vody, nebude pak nutné používat např. filtrační konvici, a pokud ano, nebude žádoucí tak často měnit filtry.

Mohlo by se vám také líbit...