Nezařazené

Změna DNA

Není to tak dlouho co došlo k velkému odhalení prvního pokusu o změnění lidského genomu a úpravě jejich polynukleotidového řetězce tvořící dvoušroubovice DNA. Bylo tomu minulý rok, co čínský biofyzik Che Ťien-kchuej veřejně vystoupil a odhalil své pro někoho pokrokové a odvážně pro jiné děsivé, proti přírodě, zvrácené pokusy. Tento čínský průkopník geneticky pozměnil dvěma holčičkám dvojčátkům jejich, jednoduše řečeno, DNA. Che na své konferenci, kde došlo k tomuto velkému a dech beroucímu odhalení podrobně vysvětlil, jak, a především proč, využil už několik let, dobrě známou, metodu CRISR.
molekuly dna
Tato metoda je poměrně dobře známa jako domácí továrna na úpravu genetického kódu, který je i poměrně dobře cenově přístupný. Ale k čemu přesně došlo úpravou genetického kódu malých dvojčat? Che vysvětlil, že za pomoci zmíněné metody, deaktivoval receptor CCR5, který je zodpovědný za jednu z nejobávanějších chorob posledních padesáti let. Sourozenci, kteří byli svěření do péče často přezdívanému „čínskému doktoru Frankensteinovi“ by měli být, díky své malinké změně, imunní oproti viru HIV, a tudíž i choroby AIDS, s kterou si stále v dnešní době nevíme, tak úplně rady. To je by přece mělo být skvělé, že se zde našel způsob, jak ochránit své potomky před touto ničivou chorobou. Ale s touto změnou přišli i jiné vedlejší účinky. Malé děti by měli mít i vyšší inteligenci a zvýšené kognitivní schopnosti.
dvojšroubovice dna
To všechno vyvolává etické otázky, zda byl tento zákrok, eticky správný, či ne. Ale v jakém světě se to ocitneme, bude-li půlka obyvatel planety „vylepšená“ geneticky modifikovaná, tudíž i chytřejší a silnější, a druhá polovina nikoli. Dojde snad rozdělení obyvatelstva na dvě kasty? Na kastu nadlidí, kteří budou mít více privilegii a větší šance v celém svém životě a na druhou polovinu, obyčejných lidí, kteří budou považováni za podřadné, a nikdy nedostanou svoji příležitost? Budoucnost nám leží na dlani a je jenom na nás, jak se rozhodneme.

5/5 - (3 votes)

Mohlo by se vám také líbit...