Peníze

Jaká rizika přináší nebankovní hypotéka

Mít vlastní dům či byt je snem mnoha z nás. A jednou https://www.maminka.cz/tema/dostatecna-hydratace z cest, jak si jej splnit, je nebankovní hypotéka. O co se jedná? Jde o účelovou půjčku, poskytovanou nebankovní společností, sloužící k nákupu či rekonstrukci nemovitosti. Půjčená částka se přímo odvíjí od ceny předmětné nemovitosti, je tedy třeba si ji nejprve vyhlédnout a až poté zažádat o hypotéku.nový rodinný dům

Čím se tedy liší od té klasické, kterou poskytují banky? Především tím, že mají mnohem více možností. Nabízí tak podstatně širší škálu produktů. Navíc, a to je hlavní, jsou jejich služby dostupné prakticky každému. Obvykle totiž nevyžadují doložení příjmu ani neprověřují zákazníka v registru dlužníků. Avšak není to pravidlem, a i zde se najdou produkty, které tento proces vyžadují. Ten má však zase jiné výhody.

Tyto podmínky, ač se nám může zdát, že představují pro firmu příliš velké riziko, jsou ve skutečnosti nutné. Je to jediný způsob, jak mohou konkurovat bankám. Ty mají, a zejména ty zavedené, na své straně totiž výhodu důvěryhodnosti. Pokud by tedy nabízeli naprosto stejné služby za podobné ceny, pak by klienti šli ve většině případů spíše do banky.

Aby byli konkurenceschopné, musejí tedy finanční společnosti přijít s něčím zcela novým, co v bance nezískáte. A tím jsou právě tyto podmínky, které dělají jejich produkty široce dostupné. Přesto se můžeme ptát: není to až příliš velké riziko? Koneckonců si lze snadno přestavit, že si ji vezmou i lidé, kteří nemají na to, aby dokázali dlouhodobě danou částku splácet.dům koupený za hypotéku

Avšak obavy zde nejsou na místě. Firmy samozřejmě mají dostatečná opatření, která mají ztrátě zisku zabránit a která zajistí, že situace vždy skončí v jejich prospěch, ať už daný člověk platí či nikoliv.

Ovšem co zákazník? Jaká on podstupuje rizika? V první řadě je to možnost dostat se do dluhové pasti. Na rozdíl od bank zde totiž obvykle není nabízeno pojištění pro případ neschopnosti splácet například v důsledku nemoci či ztráty zaměstnání.

To může vést až k exekuci a dokonce i případnému zabavení předmětné nemovitosti. Je tedy dobré si vždy přečíst veškeré podmínky, pokud se již tedy k něčemu takovému odhodláte. Předejdete tak mnoha problémům.

4.6/5 - (5 votes)

Mohlo by se vám také líbit...